Jak zadbać o piękny uśmiech?

Piękny uśmiech, perłowo-białe, lśniące zęby to marzenie każdego z nas. Każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele wysiłku, systematyczności i pracy potrzeba, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jak zatem dbać o zęby, aby uniknąć niepotrzebnych ingerencji stomatologicznych i aby nasz uśmiech niezmiennie pozostawał promienisty? Odpowiednia higiena jamy ustnej to oczywiście podstawa. Nie ulega wątpliwości, iż szczotkowanie odgrywa tutaj kluczową rolę.

Szczotkowanie musi zatem odbywać się systematycznie po każdym posiłku, a jeżeli to niemożliwe, to minimum trzy razy dziennie. Musi ono odbywać się również właściwą metodą – wymiatania. Metoda ta zapewni usunięcie z jamy ustnej i płytki nazębnej maksimum zanieczyszczeń, jednak nie wszystkich. Aby nasze zęby nie poddały się próchnicy, należy szczotkowanie uzupełniać również nitkowaniem – usuwaniem resztek pokarmowych ze szczelin między zębowych za pomocą nici dentystycznej. Oczywiście szczotkowanie i nitkowanie to już bardzo wiele, jeżeli wykonujemy je systematycznie, jednak warto uzupełnić je płukaniem jamy ustnej płynem stomatologicznym. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych środków, służących higienie jamy ustnej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wśród nich znajdują się również wspomniane płyny stomatologiczne, wśród których wyróżniamy zarówno te delikatne, kosmetyczne, jak i te lecznicze. Powyższe zabiegi pozwolą na utrzymanie prawidłowej higieny w jamie ustnej, jednak aby dopełnić zadania, należy odbywać regularne wizyty stomatologiczne, kontrolować stan ewentualnych ubytków, leczyć je, zanim rozprzestrzenią się, powodując nie tylko choroby zębów, ale również nieestetyczny wygląd.

Bardzo ważne jest zatem usuwanie kamienia nazębnego i czyszczenie trudno dostępnych miejsc za pomocą specjalistycznych urządzeń stomatologicznych. Nagromadzony kamień nazębny przyczyni się bowiem do powstawania ubytków, a te nieleczone wywołają próchnicę. Różne bowiem sytuacje życiowe mogą spowodować, iż sama wykonywana w warunkach domowych higiena nie wystarczy. Wizyty stomatologiczne to bardzo ważny element higieny jamy ustnej, na szczęście Gniezno posiada rozbudowaną bazę gabinetów stomatologicznych: http://dentysta-stomatolog.com/gniezno,1.html, dzięki którym znalezienie odpowiedniego specjalisty nie stanowi problemu.

Zadbane zęby to przede wszystkim zdrowie, jednak nie tylko. Piękny uśmiech podnosi samoocenę jego właściciela, a to otwiera wiele możliwości. Nie jest bowiem tajemnicą, iż piękny uśmiech otwiera wiele drzwi. Warto regularnie odwiedzać dentystę, aby nigdy nie mieć problemu z uśmiechem.

Dodaj komentarz