Nadwrażliwość zębów – co warto wiedzieć o tym problemie?

Charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny ból w trakcie picia gorących napojów lub jedzenia lodów czy innych zimnych produktów to typowy symptom nadwrażliwości zębów. Jest to jeden z dość często występujących problemów natury stomatologicznej, który dotyka wielu pacjentów, w każdym wieku. Pamiętamy, że jeśli chcemy długo cieszyć się pięknym uśmiechem, powinniśmy każdy niepokojący symptom konsultować w gabinecie stomatologicznym, to dotyczy także nadwrażliwości zębów, która może mieć przecież bardzo różne przyczyny.

Nadwrażliwość zębów jest stosunkowo często występującym problemem. Do częstych przyczyn, które je wywołują, zalicza się niewłaściwa higiena jamy ustnej. Także i wady zgryzu, które przeciążają zęby, mogą prowadzić do nadwrażliwości. Również i dieta może prowadzić do problemów z nadwrażliwością. O co konkretnie chodzi? Gazowane napoje, cytrusy, kwaśne soki itd. – to wszystkie wpływa na stopniową demineralizację szkliwa. Zgrzytanie zębami, zbyt mocne szczotkowanie, używanie past wybielających itd. – także i te czynniki mogą wywołać nadwrażliwość.

Co zaleca stomatolog w przypadku nadwrażliwości zębów? Na szczęście bardzo często nie jest wcale potrzebne bardzo zaawansowane leczenie. Osoby, które uskarżają się na nadwrażliwość, powinny zacząć od zakupu specjalnej pasty do zębów nadwrażliwych, oprócz tego warto wymienić swoją szczoteczkę na miękką. W wielu przypadkach to wystarczy, aby problem zniknął. Warto także myć zęby od dziąseł do korony, czyli tzw. ruchami wymiatającymi. Oprócz tego trzeba regularnie używać nici dentystycznej, która pomoże utrzymać higienę także w trudniej dostępnych zakamarkach. Warto zainwestować w płyn do płukania jamy ustnej, który jest przeznaczony właśnie dla osób z nadwrażliwymi zębami.

Czasami konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanych metod leczenia, które na pewno dobierze dobry stomatolog w Olsztynie. Dobrym rozwiązaniem jest chociażby pokrycie zębów specjalnym preparatem z dużą zawartością fluoru. Oprócz tego dostępne są także preparaty, które działają jak szkliwo zębowe w płynie, takie preparaty wspomagają remineralizację szkliwa i jednocześnie pozytywnie wpływają na neutralizację kwasów w jamie ustnej. Także i w przypadku nadwrażliwości zębów powinniśmy odwiedzić jakiś dobry gabinet stomatologiczny. Takie sformułowania jak: "dentysta Olsztyn" albo np. "stomatolog Olsztyn" pomogą w odnalezieniu dobrych ofert. Co prawda nadwrażliwość nie jest bardzo dużym problemem, ale doświadczony stomatolog może pomóc pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Dodaj komentarz