Zapalenie dziąseł. Częste schorzenie w obrębie jamy ustnej

Najczęstszy problem, z jakim zazwyczaj udajemy się do gabinetu stomatologicznego są różnego rodzaju zmiany próchnicze. Większe i mniejsze ubytki to jednak tylko jeden z powodów, który powinien nas skłonić do szybkiej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Innym powodem jest zapalenie dziąseł, choroba występująca bardzo często, która zdecydowanie powinna być leczona przez specjalistę. Co właściwie powinno nas zaniepokoić?

Typowe objawy zapalenia dziąseł to chociażby: krwawienie, opuchlizna, zaczerwienienie, a także nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli wszystkie symptomy występują jednocześnie, zdecydowanie powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa. Zapalenia dziąseł nie wolno lekceważyć. Procesy zapalne, jeśli nie zostaną wyleczone, mogą doprowadzić nawet do wypadania zębów. Samo leczenie zapalenia dziąseł jest uzależnione od tego, jak bardzo posunięta jest choroba. Wiadomo, że inaczej przebiega leczenie, gdy pacjent odczuwa jedynie świąd, a jego dziąsła są opuchnięte, inaczej natomiast, gdy doszło już do tego, że jego zęby się chwieją.

Zwykle leczenie zapalenia dziąseł zaczyna się od usunięcia kamienia nazębnego (wikipedia.org). To bardzo istotne, nie zapominajmy o tym, że kamień na powierzchni zębów ma naprawdę fatalny wpływ na ich kondycję. Regularne usuwanie kamienia nazębnego powinno być standardem. Zgłaszając się do stomatologa z zapaleniem dziąseł, musimy być zatem przygotowani na przeprowadzenie zabiegu usuwania płytki nazębnej i kamienia. To punkt wyjściowy dla dalszego leczenia tego schorzenia.

Kolejna ważna kwestia w przypadku zapalenia dziąseł to higiena jamy ustnej. Wiadomo, że jest ona zawsze ważna. Jednak przy leczeniu tego dokuczliwego schorzenia musimy zwracać szczególną uwagę na higienę. Oprócz codziennego, systematycznego szczotkowania zębów, niezbędne jest przepłukiwanie jamy ustnej odpowiednim płynem do dezynfekcji – na pewno odpowiedni preparat poleci nam stomatolog. Warto także ograniczyć spożycie węglowodanów i szeroko pojętych używek.

Jak szybko znaleźć dobrego dentystę, kiedy potrzebujemy szybkiej konsultacji? Wiadomo, że w większych miastach jest z tym łatwiej. Tak też zresztą wygląda sytuacja w Białymstoku. Zwykle zaraz po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytań typu: "polecany dentysta Białystok" czy też "stomatolog Białystok" znajdziemy co najmniej kilka godnych uwagi gabinetów (dentysta-stomatolog.com Białystok), które cieszą się zaufaniem wśród pacjentów.

Dodaj komentarz