pierścionki zaręczynowe kraków

Historia pierścionków zaręczynowych

Gdy znajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednak ma miejsce ta wymarzony przez wiele pań moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – tradycja od wielu stuleci

Obdarowanie ukochanej pierścieniem to nader stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają kształt koła, które reprezentuje wieczność. Tradycyjnie już nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, iż od tego palca prowadzi “vena amoris”, a więc żyła prowadząca prosto do serca. Powszechnie uważa się, że to Grecy przywieźli do Europy rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra bądź złota obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężowie pragnęli zaprezentować swoje całkowite zaufanie do przyszłej żony. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, złotem oraz drogimi kamieniami, jednak materiały te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich tworzenia zaledwie od kilku stuleci, przy czym duży wzrost ich popularności daje się spostrzec w poprzednim wieku.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, wymarzona biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny ze sporym brylantem, jednakże możliwości swobodnego łączenia przeróżnych metali i kamieni są olbrzymie. Prócz diamentów stosuje się topaz, rubin czy tanzanit. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, jak również drewno, jednak ciągle na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych typów złota (różowego, białego i żółtego).
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, iż mężczyzna musi zapłacić na niego co najmniej dwumiesięczną wypłatę. Cena zakupu zależna jest od rozmaitych czynników: użytego kamienia, surowca, ilości karatów czy wzoru, skutkiem tego każdy odszuka ładny, niepowtarzalny pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności symbolem uczucia i zaangażowania, więc jego koszt ma drugorzędne znaczenie. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej wybrance.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]