obrączki ślubne kraków

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę na zawsze, a symbolem ich oddania, miłości i lojalności są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak przykładowo na Słowenii, w Wielkiej Brytanii, w Szwecji czy w Iranie, zakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle niegdysiejszych przesądów biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz przymierzają obrączki razem, niemniej jednak obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj imiona małżonka, cytat albo datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z różnorodnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz) uosabiające potęgę miłości. Obecnie do ich wykonania stosuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również często w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź istotny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]