Ekonomia, prawo, informatyka – najbardziej oblegane kierunki studiów

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to dylemat, z którym rok w rok mierzą się dziesiątki tysięcy abiturientów. Nieraz decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu rozpoczęły się kolejne tury rejestracji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki są modne wśród młodzieży.

Studia popularne pośród abiturientów

W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych kierunków studiów jak co roku na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Maturzyści zainteresowani naukami ścisłymi często decydują się także na studia pochodne, które posiadają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to rzecz jasna robotyka oraz automatyka, które nie są może kierunkami innowacyjnymi, jednak dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla hobbystów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci wybierają przede wszystkim zarządzanie oraz psychologię. Na kolejnych pozycjach widnieją prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (przykładowo rachunkowość i finanse), wszelkie filologie (zwłaszcza angielska) bądź budownictwo.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce przypada na kierunkach z obszaru matematyki oraz orientalistyki (sinologia i japonistyka). Nie łatwo dostać się też na wydziały związane z designem, realizacją filmową czy marketingiem. Wypada podkreślić, iż wysoka liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści składają wszak podania o przyjęcie nawet na parę kierunków na raz.

Jak podjąć trafną decyzję o kierunku studiów?

Stojąc u progu wyboru kierunku studiów należy wziąć pod uwagę pasje, ale także potencjalny popyt na rynku pracy. Warto jednakże pamiętać, że konkretny kierunek nie musi określać przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów I i II stopnia mogą swobodnie uzupełniać zdobyte kwalifikacje na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na większości uczelni wyższych i przeważnie nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, aby się na nie zapisać. Wystarczy dysponować tytułem inżyniera, magistra lub licencjata.

Maturzysto, pamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można także dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje przykładowo poprzez działanie w wolontariatach czy organizacjach uczelnianych. Warto wykorzystać te pięć lat jak najlepiej.