Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Jeśli szukasz motoreduktorów kątowych, odwiedź tę stronę.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy zbudowany z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, wobec tego zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą też inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które da się bez problemu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy pojedynczych zestawów części. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy, jak również do dużych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, wertykulatory czy kolejki w parku rozrywki. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, że ilość potencjalnych zestawów, jakie teraz oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]