Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Jeśli potrzebujesz silnika szczotkowego, powinieneś odwiedzić ten adres.

Dużo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których wiele czynności byłoby cięższych, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Małe lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy i życia, lecz przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani z jakich modułów złożone są.

Kto wynalazł i z czego składa się silnik elektryczny DC?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, następujących usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak np. Moritz Jacobi, Thomas Davenport oraz Michael Faraday. Silniki DC składają się ze komutatora, wirnika, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są powszechnie lubiane za cichą pracę orazwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią pociągów oraz samochodzików sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy również naszym córkom i synom. Silniki tego typu napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują też entuzjaści elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych marek.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]