Co to jest system SWIFT?

Więcej na temat systemu SWIFT na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System SWIFT – przyśpiesza wykonanie przelewów międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się też z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na świecie wdrożone są też różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i masa innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]