Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Zainteresowany e-fakturami? Kliknij w to miejsce.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle ustaloną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, ale dla przystosowanej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest w pełni czytelny. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednakową strukturę bez względu na to który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to ważny krok naprzód głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu Faktur zwalnia z konieczności przesyłania pliku JPK_FA

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA, szybciej dostaną zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zgubią (KSeF przechowuje dane o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono zostać zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]