Leasing – jakie ma zalety?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najczęściej wybieranych przez firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to jednak dziwić, bo jego liczne plusy powodują, iż leasing okazuje się doskonałym sposobem pozwalającym na ograniczenie wydatków wiążących się z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje także to, iż pozwala on na uzyskanie potrzebnych do działalności firmy dóbr bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na taką metodę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w Polsce są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są samochody, które zasilają flotę firmy, maszyny niezbędne do działania firmy albo sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra muszą być zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak ustrzec się pomyłek?

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, że ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego są specjalistyczne umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, wybierając leasing, dobrze postąpimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed wyborem oferty warto zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb oraz zapewni, iż leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.