Wyprawy w góry – czego wymaga się od uczestników?

Poznaj dalsze szczegóły o wyprawach górskich

Bardzo dużo osób wykorzystuje swój czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju miejscach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale również najwyższe góry Meksyku, Afryki czy Azji. Z pewnością ogromnym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście asysta agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Konieczna jest wysoka sprawność fizyczna, która pozwoli nam wytrzymać długą wyprawę z naprawdę masywnym, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem z dobrej jakości wyposażeniem i odpowiednim do warunków górskich ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do takich wyprawach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełniać. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma więc umiejętność pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest stu procentowe dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez lidera grupy.

Lokalizacja firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]