Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Więcej o łańcuchach samochodowych na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]