Garść informacji o konopiach siewnych i suszu konopnym

W sklepach konopnych, oprócz popularnych olejków CBD, można kupić też susz. Licznym osobom wygląd oraz nazwa tego artykułu od razu kojarzy się z nielegalną rośliną psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w handlu w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera przede wszystkim kannabinoidy, nie zaś THC (ilość tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).

Kto może wytwarzać susz konopny w Polsce?

Susz konopny wytwarzany jest z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi siewnych (to przykładowo konopie Białobrzeskie, Henola i konopie Wielkopolskie), a sama ich hodowla spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród polskich rolników, nierzadko stając się głównym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie siewne uprawia się dla licznych gałęzi przemysłu, przykładowo celulozowo-papierniczego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to państwowej kontroli, co oznacza, że inwestor albo rolnik zamierzający rozpocząć ich wysiew musi najpierw dostać stosowne zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi włóknistych jest to, że można hodować je na uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, ale także i na scalających obie te metody uprawach szklarniowych (greenhouse).

Gdzie znaleźć solidne wiadomości o suszu konopnym?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDa czy CBGV), ale też olejki eteryczne (jak przykładowo Humulen i Pinen), które nadają poszczególnym ich odmianom łatwo wyczuwalny, unikalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w licznych produktach kosmetycznych i spożywczych.

Powszechnie uważa się, że kannabinoidy mają duży wpływ na organizm człowieka, a przez to, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można zastosować jako suplement terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, napadami lękowymi, bólami mięśni oraz chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Huntingtona. Wiele danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można przeczytać m.in. w artykułach medycznych zgromadzonych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).