Materiały do drukarek 3D – filamenty, żywice fotopolimerowe i inne

Dalsze informacje o materiale do drukarek 3D

Firma CadXpert proponuje wszechstronną ofertę materiałów do drukarek 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały do druku 3D można rozdzielić na cztery rodzaje:
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, utwardzane ultrafioletem,
– FDM (z ang. fused deposition modeling) – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wydzielamy tu dwie podkategorie: FDM do ekspresowego tworzenia prototypów z niezbyt kosztownych termoplastów oraz FDM przemysłowe używane do zaawansowanej produkcji z funkcjonalnych termoplastów,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – utwardzane promieniem laserowym żywice fotopolimerowe o różnych cechach.

Filament do drukarki 3D – wielozadaniowy termoplast w rozsądnej cenie

Filament to materiał stosowany w drukarkach 3D działających w technologii FDM. Ten materiał oraz technologia druku są stosowane do błyskawicznego prototypowania z łatwych do kształtowania termoplastów, a także do seryjnej produkcji oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są przeważnie wykorzystywane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po łatwe do modelowania poliaktydy czyli PLA, materiały inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) lub mające szczególne cechy (np. niepalność). Technika druku FDM daje rezultaty równe wydrukom otrzymanym za pośrednictwem innych metod: wtrysku lub termoformowania. Największe atuty filamentów to rozsądna cena połączona z wysoką jakością wydruku, proekologiczny proces ich wytwarzania (nietoksyczny a przy tym czysty, w związku z tym wyprodukowane z jego pomocą prototypy mogą być używane np. w biurach), jak również wysoka dostępność.
W technologii FDM firma CadXpert posiada materiały:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Materiały do druku 3D w technologii PolyJet oraz SLA

Nie licząc filamentów, firma CadXpert oferuje również wiele innych materiałów do druku 3D. W technologii PolyJet są to między innymi materiały:
– gumopodobne,
– imitujące polipropylen,
– medyczne.
PolyJet jest uznawana za niezwykle dokładną oraz kompleksową technologię druku 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła UV. Za sprawą swoich cech mają zastosowanie głównie jako prototypy: inżynieryjne, anatomiczne, odwzorowujące produkt końcowy i koncepcyjne. Z tych fotopolimerów wykonywane są także pojemniki, opakowania oraz inne artykuły użytkowe.
Z kolei w stereolitografii (innymi słowy technologii SLA) są to m.in. materiały:
– odlewnicze,
– inżynieryjne,
– standardowe,
– stomatologiczne.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa utwardzana laserowo? Nadzwyczaj szerokie. Z reguły wykorzystujemy ją w przemyśle i medycynie do druku 3D prototypów oraz modeli koncepcyjnych, a także rozmaitych detali wymagających gładkiej powłoki.

Lokalizacja firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]