Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie

Więcej informacji o książkach dla młodzieży.

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie błyskawiczną rozrywkę w telewizorze, na komputerze czy w telefonie, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, kiedy jest to lektura szkolna. I też przez obowiązek poznawania starszych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki staje się dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści dla odbiorców w wieku od 12-18 lat

Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają tematy i opowiadają historie intrygujące młodszą generację odbiorców. Ta odmiana literatury otrzymała nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka kreowana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi groza, obyczajówki czy awanturnicze przygodówki. Jednak wszystkie te historie łączy odwołanie się bezpośrednio do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Książki te mówią więc o stosunkach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości, pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i utracie przyjaźni czy znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla młodzieży pomaga nastolatkom poczuć, iż inni także przeżywają tożsame problemy w czasie dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Rekomendujemy proponować nastolatkom angażującą ich literaturę, gdyż wzmocnienie w nich chęci czytania dla przyjemności z biegiem lat daje niemało korzyści. Dziecko, które regularnie sięga po książki posługuje się szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co zauważalnie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o problemach innych ludzi w podobnym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze poznanie siebie i osobistych zainteresowań. Co istotne, opiekunowie w żadnym razie nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej czyta historie o kosmitach lub wampirach nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa