Popiersia i rzeźby z brązu – zamów je dla siebie

Jedną z najstarszych metod ekspresji artystycznej jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i od tamtej pory są obecne w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Widzimy je głównie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, w muzeach i na wystawach, ale także w przestrzeni publicznej: w budynkach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W naszym artykule podamy parę przykładów świadczących o powyższym.

Metalowe rzeźby w miejscach użyteczności publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, nawet gdy prezentują sobą ogromne atuty estetyczne i artystyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako tło – na terenach publicznych (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane na ulicach, na zieleńcach bądź w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w większości krajowych miast. Ponad to częstokroć można spotkać je też w wielu budynkach. Są dekoracją między innymi w biurach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Kto je stworzy?

Podane w poprzednim akapicie przykłady to najczęściej duże, nieruchome rzeźby. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszelkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to drobne prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – na przykład medale, popiersia na zamówienie czy nagrody na zwycięzców konkursów. Inicjatorzy przeróżnego typu turniejów sportowych czy konkursów mają całkiem proste zadanie, bowiem kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje znacznych kosztów, a ich wykonanie wystarczy po prostu powierzyć doświadczonemu artyście.