Czym są szalunki i do czego służą

Zobacz, gdzie nabyć szalunki Kraków

Szalunki to to forma mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można też efektywnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także profesjonalne dźwigary oraz podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w szalunki, a także sklejkę.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]