Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Kto wykona izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zlecić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Ważna jest też gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby izolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również powinno się powierzyć profesjonalistom, bowiem częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub użycie ich tanich zamienników, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieskuteczna.