Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Nie szukaj już więcej! Tutaj zaopatrzysz się w sklejkę szalunkową.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]