Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz również pomaga to regulować ilość światła wpadających do mieszkania. Zwykle do zasłaniania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest bogaty wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W większości z nich kupimy także wszystkie niezbędne dodatki, takie jak wsporniki ścienne i sufitowe, rozety, karnisze metalowe oraz kółka z żabkami. W jednym miejscu będziemy w stanie skompletować pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. Natomiast to, jakie rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić zakupy z głową. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich dość łatwo zbiera się kurz, gdyż wykonywane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w biurze, salonie, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety posiadają przemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jakich błędów się wystrzegać

Nasze okna nie zawsze mają standardowe wymiary i często zdarza się, że rolety o wymiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dobrze obliczyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą mało estetyczne. Jeśli zatem brak nam doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonalistom.