Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Więcej o szalunkach Peri na http://bit.ly/2IWj0xp

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jak mogą nabyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ albo desek drewnianych, którą można użytkować ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję scalają belki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt oraz brygad, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]