Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Na www.badaniabielsko.pl zlecisz badania psychologiczne Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]