Czemu warto uczestniczyć w szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym prawnym dokumentem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ten termin i omawia, jak należy z nich korzystać. Według aktu dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają rozpoznanie konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem imiona i nazwisko, adres oraz wiek, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o wyznaniu, ewentualnych sprawach sądowych czy chorobach. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki internetowi ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają wyłącznie danymi swoich współpracowników, inne natomiast uzyskują dojście również do danych klientów. We obu przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to bardzo istotne, bowiem po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć poważne sankcje – po pierwsze pieniężne, lecz w najcięższych przypadkach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów zarządzających takimi danymi – są to na przykład specjaliści z składnic akt, HR bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty wliczone są także broszury dydaktyczne, za pomocą których kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci dostają specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.