Dlaczego badania operatorów są takie ważne?

Chcesz dowiedzieć się, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie skieruj się na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą długi czas i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują również zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się dokładność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też zdolność do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów będących w ruchu i widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]