Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb

Większość z nas pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem okien w wieżowcach czy opieką nad kominami. Według uchwalonych w Polsce przepisów są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są minimum 3 metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – wówczas najlepiej zrobimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty oraz neurologa celem przeprowadzenia badań, a następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które schorzenia nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najistotniejszych tego rodzaju chorób należą przede wszystkim epilepsja i zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), jak również niedowidzenie. Lekarz może poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeśli mamy nieuregulowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co 36 miesięcy, zaś osoby po pięćdziesiątce – co roku.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]