Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Jeżeli chcesz zlecić badania psychologiczne Bielsko, skieruj się na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają zdolność koncentracji

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy pod presją. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Następnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]