Komu zlecić sprawdzenie auta przed zakupem?

Zakup samochodu to spory wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest nabycie pojazdu z drugiej ręki – uczciwość ich właścicieli niestety często bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, posiada „bogatą” historię i sporo defektów. Niestety nie wszyscy jesteśmy w stanie znaleźć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed kupnem warto więc zlecić specjalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – rzeczywisty stan techniczny

Sprawdzenie samochodów używanych jest potrzebne, by mieć pewność, iż rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego aktualny właściciel. Dobrze będzie, jeśli auto obejrzy doświadczony, zaufany mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedającym. Szczególnie ważne jest to podczas zakupu wozu od pośrednika bądź z komisu. Czasem firmy, żeby podnieść sprzedaż, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnych mankamentach i wadach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – sprawdź VIN

Równie znacząca – a niekiedy nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Chodzi tu przede wszystkim o dane o potencjalnych stłuczkach, w których brał on udział, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich jest płatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają także i tę usługę – tym samym nie kupimy auta pochodzącego z kradzieży i unikniemy wielu innych problemów.