Badania wysokościowe – sprawdź czy możesz pracować na wysokości?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko? Zajrzyj na www.testypsychologiczne.com.pl.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej 3 metrów nad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych zawodów. Jak wyglądają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP powinna odbywać się z uwzględnieniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może być niebezpieczna. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu okulistyki, neurologii oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem). Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokościach, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż niezbędne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, gdyż istnieje możliwość wykonania wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że w czasie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]