Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.