Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Biopsja fuzyjna. Dowiedz się więcej na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i wielkością włoski orzech. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to ujawnić przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również wcześnie wykryć alarmujące zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego możliwego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, problemy z erekcją oraz ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć absolutną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który z reguły trwa ok. 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, mała krzepliwość krwi czy wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]