Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując nowoczesne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, jeśli pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych partii zęba. Warto przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Których?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując prawie do zera ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie kuracji oraz polepszenie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś w pełni płatne. Jeśli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.