Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Poszerz swoje wiadomości o urologu w Krakowie.

U dużej części pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co powoduje, że osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące symptomy choroby, w szeregu przypadków zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty. Niestety może to skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa różnorodnych objawów, które nieraz są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na które w związku z tym oznaki trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to głównie wszelkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim krwi lub ropy, jego spienienie czy ciemna barwa, ale także pieczenie lub ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być też mniej wyraźne, np. obrzęk stóp, ból w okolicy podbrzusza lub pleców i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż panowie powinni udać się do niego jeżeli mają problemy z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie) czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Warto także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni urologa?

Pacjenci na ogół przychodzą do gabinetu urologa celem konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]