
Plastyka powiek górnych – czym jest blefaroplastyka?
Plastyka powiek jest wyjściem dla tych, którzy odczuwają stały dyskomfort przez ich opadanie. Jako że tkanka powiek jest bardzo cienka, w miarę szybko podlega procesowi starzenia, traci z biegiem lat elastynę i kolagen, co powoduje utratę jej sprężystości. Niemniej jednak opadające powieki nie są problemem wyłącznie starszych osób. Nieraz na tę dolegliwość z przyczyn genetycznych cierpią również ludzie w młodym wieku.
Z jakiego przyczyny pacjenci zapisują się na podniesienie powiek?
Proces starzenia się skóry jest naturalny i dzisiejsza medycyna nie znajduje się nadal na etapie, który pozwoliłby go całkowicie wstrzymać. Opadające powieki są więc pospolitym następstwem utraty przez skórę jędrności. Zazwyczaj opadające powieki są niedużym problemem estetycznym, bowiem powoduje, że twarz sprawia wrażenie niezmiernie strudzonej. Tymczasem wielu pacjentów decyduje się na podniesienie z powodów leczniczych – opadające powieki mogą wszak przyczyniać się do głębokiego zmęczenia oczu, powracającego bólu głowy bądź znacznego zawężenia pola widzenia. Może to więc dostrzegalny wpływ na nasze życie, przez utrudnianie powszednich czynności, jak kierowanie samochodem czy czytanie.
Na czym polega blefaroplastyka, czyli zabieg korekty powiek górnych?
Plastyka powiek górnych polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i usunięciu niepotrzebnej luźnej tkanki. W niektórych przypadkach usuwa się także nadmiar tkanki tłuszczowej. Cięcie zszywane jest cienkimi szwami, co sprawia, że po zasklepieniu ślad po ranie pozostaje niedostrzegalny. Zabieg podniesienia powiek trwa z reguły mniej więcej godzinę i przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oczu, czasem pacjent doświadcza również swędzenia powiek, jednakże zazwyczaj już po 10-14 dniach pacjenci mogą powrócić do swoich normalnych zajęć.
Nie każda osoba może poddać się zabiegowi plastyki powieki górnej, z tej przyczyny wcześniej nieodzowna jest konsultacja z lekarzem. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się m.in. problemy z gojeniem się ran, choroby serca i nadciśnienie. Blefaroplastyki nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.