Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

Implanty zębów to najlepszy sposób na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich głównymi atutami są stosunkowo łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant, a tak naprawdę jego korona, wygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów, jest to więc mniej przykre dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – fazy terapii

proces wszczepienia implantów zębowych zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest także pozytywne nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To najbardziej skomplikowany etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i doświadczeniem. Precyzja konieczna jest również przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Kiedy ten będzie w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a obawa przed odczuciem bólu

Proces wszczepienia implantu zębowego budzi u części pacjentów obawy związane z potencjalnym silnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i bezpośrednio po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie bezzasadny. Nowoczesna implantologia korzysta z bardzo skutecznych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo podatni na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które zupełnie wyeliminuje problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.