Wabi sabi – styl szukania piękna w niedoskonałościach

Skąd wywodzi się styl wabi sabi? Jaka jest charakterystyka tego nurtu? Jak urządzić mieszkanie zgodne z filozofią wabi-sabi (jakie meble, dodatki i wykończenia wybrać)? O autentyczności, naturalności i bezpretensjonalności tego stylu opowiadamy w dzisiejszym artykule.

Styl wabi sabi – charakterystyka

Wabi sabi wywodzi się z japońskiej filozofii opartej na akceptacji przemijania. Jej kluczowym założeniem jest umiłowanie dla niedoskonałości oraz autentyczności wynikającej z upływu czasu. Tym samym wabi sabi stoi w opozycji do konsumpcyjnego stylu życia oraz powszechności otaczającej nas rzeczywistości. Zachęca natomiast do poszukiwania przedmiotów wiekowych, z duszą i charakterem.

Wabi sabi design

Wzornictwo w stylu wabi sabi charakteryzuje się przede wszystkim surowością, obecnością niedoskonałości oraz prostotą wykonania. W związku z powyższym, w projektach wabi sabi celowo pojawiają się plamki, pęknięcia, odpryski i przebarwienia. Dość charakterystyczny dla przedmiotów w tym stylu jest także brak symetrii, który dostrzec można m.in. na ceramice inspirowanej filozofią wabi sabi. Nieregularność kształtów zastawy to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów.

Cechą designu w stylu wabi-sabi jest również wykorzystanie naturalnych, długowiecznych i pięknie starzejących się materiałów. Obok wspomnianej ceramiki, często wykorzystywanymi surowcami jest także drewno, kamień oraz terakota.

Ceramika w stylu wabi sabi

Ponieważ wabi sabi nieodzownie związane jest z upływem czasu, przedmioty w tym stylu ulegają wyraźnym uszkodzeniom np. głębokim pęknięciom. Aby przywrócić zniszczonym obiektom dawny blask, w Japonii zaczęto stosować wyjątkowe techniki naprawcze – Kintsugi oraz Yobitsugi. Polegają one na łączeniu potłuczonych kawałków (głównie ceramiki) za pomocą kleju zmieszanego z metalicznym pyłem. Dzięki wspomnianym metodom na talerzu czy filiżance pojawiają się piękne, złote nitki, dodające całości artystycznego charakteru. Ten sposób dekoracji stosuje się nie tylko w przypadku antyków, ale również współczesnych projektów.

Aranżacja mieszkania w stylu wabi sabi

Jak zaprojektować wnętrza inspirowane japońską filozofią wabi sabi? Trzema filarami takiego wnętrza jest przygaszona kolorystyka, naturalność surowców oraz odpowiednie wykończenie ścian i podłóg. Od czego zacząć?

Kolorystyka wnętrza wabi sabi

Urządzając wnętrze w nurcie wabi sabi, warto wyjść od naturalnej, ciepłej palety barw. Wybrane kolory powinny nadawać przestrzeni przytulności, domowego ciepła i wprowadzać atmosferę zen.

Wśród polecanych odcieni wymienić należy oliwkę, paloną glinę, ecru, błękit, przygaszoną zieleń, piasek oraz blady róż. Odpowiednie będą również rozmaite szarości, przy czym szczególnie rekomendowane są te ciepłe, wpadające w beż i brąz.

Podłogi i ściany w stylu wabi sabi

Najefektywniejszym sposobem na stworzenie we wnętrzu aury wabi sabi, jest odpowiednie wykończenie ścian i podłóg. Po jakie rozwiązania sięgnąć?

Ściana wabi sabi powinna budzić skojarzenia z upływem czasu i przemijaniem. Aby osiągnąć taki efekt, można zdecydować się odsłonięcie starych tynków. Efekt kolorystycznego i fakturowego mirażu uzyskać można za pomocą skrobaka lub szpachelki i zdzierania kolejnych warstw farby. Ta technika sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku starych murów skrywających pod zaprawą wiele ciekawych historii.

Wabi sabi - ściana pozbawiona tynków i naturalne materiały w aranżacji

W nowym budownictwie trzeba sięgnąć po inną metodę. Proponowanym rozwiązaniem jest położenie na ścianę podkładu gruntującego, a po jego wyschnięciu, nałożenie w sposób nieregularny pastelowych farb kredowych. W następnym etapie należy zatrzeć granice pomiędzy kolorami np. za pomocą gąbki lub rękawicy do dekoracji. W ostatnim kroku całą powierzchnię spryskujemy wodą i stemplujemy z wykorzystaniem wybranego, jasnego odcienia farby.

A jakie podłogi drewniane sprawdzą się we wnętrzach w stylu wabi-sabi? Warto zdecydować się na dębowe, artystycznie postarzane podłogi Timeless Collection o wzorze deski jednorzędowej. Efekt heblowania, zacinania, fazowania oraz szczotkowania niewątpliwie nawiązuje do japońskiej filozofii hołdującej przemijaniu i docenieniu niedoskonałości. Dzięki takim modelom jak np. Zaginiona Szkatuła 1R, Dom Dusz 1R czy Inspiracja Poety 1R można stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny, pełen wyjątkowej historii klimat.

Styl wabi sabi a meble i dodatki

Poszukując wyposażenia wnętrz w stylu wabi sabi, warto wybrać się do antykwariatów, sklepów z antykami oraz na targi staroci. W takich miejscach odnaleźć można autentyczne, wiekowe przedmioty z duszą. Podczas przeszukiwania sklepowych półek warto skupić się na obiektach z XVII – XX w. pochodzących z Azji. Przykładem idealnego znaleziska może być stary, cedrowy stół z wyraźnymi pęknięciami i śladami użytkowania. Bardzo dobrym zakupem będzie także gliniany, ręcznie robiony wazon czy prosty stołek pochodzący np. z Mongolii, Chin lub Japonii.

Z uwagi na fakt, że styl wabi sabi zyskał ostatnio dużą popularność, wyjątkowe przedmioty o takim charakterze odnaleźć można również we współczesnych sklepach z meblami i dodatkami. W asortymencie marek coraz częściej pojawiają się ręcznie robione perełki wykonane ze szlachetnych surowców. Wśród nich wymienić należy ceramiczną zastawę o nieregularnych kształtach, gliniane wazony z wyraźnymi przetarciami czy tekowe stoliki kawowe i taborety o rzemieślniczym charakterze.Wyszukane wyposażenie wnętrz w stylu wabi sabi warto uzupełnić o naturalne tkaniny, takie len, bawełna oraz wełna. Ze wspomnianych materiałów wykonywane są firany, poszewki na poduszki, kapy lub dywany.

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/wabi-sabi-styl-szukania-piekna-w-niedoskonalosciach/